laitimes

A bowl of sausage noodles + eggs = 42 yuan! Citizen: Ridiculously expensive

"Too expensive! A bit ridiculously expensive! ”

At noon on November 18, Mr. Chen, a citizen of Guiyang, ate breakfast at a restaurant called "Guiyang Famous Snacks" at Guiyang North Railway Station, and a bowl of intestinal noodles and eggs cost him 42 yuan.

At the same time as he was distressed about the money, Mr. Chen was also worried: If foreign tourists come to Guiyang for the first time and eat such a bowl of "sky-high- priced" intestinal noodles, is it not a big discount to the impression of Guiyang?

A bowl of sausage noodles + eggs = 42 yuan! Citizen: Ridiculously expensive

Public Report:

A bowl of sausage noodles is as high as 39 yuan

After 10:00 a.m. on November 18, Mr. Chen ordered his usual favorite intestinal noodles when he ate breakfast at a restaurant called "Guiyang Famous Snacks" on the second floor of the waiting hall of Guiyang North Railway Station.

"Add an egg to the intestines." According to the previous practice, when he came to the counter, Mr. Chen casually ordered a bowl of sausage noodles.

When the staff handed over the list, Mr. Chen was dumbfounded: 42 yuan.

A bowl of sausage noodles + eggs = 42 yuan! Citizen: Ridiculously expensive

In-store menu

"It's too expensive, and it's a bit ridiculously expensive." Mr. Chen said that before getting the list, he did not expect that a bowl of intestinal noodles and eggs was as high as 42 yuan. He thought that the price was between 20 and 30 yuan, after all, the price of goods at high-speed rail stations and airports was indeed higher than outside.

Mr. Chen also revealed that before the purchase, although there was a commodity price list on the counter, the price of the intestinal noodles was handwritten and relatively small, and he did not notice. In addition, the waiter did not tell him in advance that a bowl of intestinal noodles was 39 yuan per unit, and if he said it in advance, he would not be willing to eat such expensive intestinal noodles.

A bowl of sausage noodles + eggs = 42 yuan! Citizen: Ridiculously expensive

Screenshot of Mr. Chen's payment

"Besides, what would they think if out-of-town tourists met?" Mr. Chen said that As a window unit in Guiyang City, If tourists from outside Guiyang eat such expensive intestinal noodles, will they greatly discount the first impression of Guiyang?

To this end, he hopes that the prices of the items sold here can be more affordable to the people.

The store manager replied:

The rent and labor costs are too large

Regarding the problems reflected by Mr. Chen, Ms. Yu, the manager of Guiyang Famous Snack Bar, was interviewed by reporters.

Ms. Yu said that the goods in the store are clearly marked prices, there is no concealment of consumption, and before the customer orders, the staff will inform the unit price in advance, if the customer feels expensive, even if the order is made, as long as it has not been cooked, it can still be refunded.

For a bowl of sausage noodles priced at 39 yuan, Yu store manager also explained that because the monthly rent of their store is more than 200,000 yuan, plus the labor wages of more than 10 people and water and electricity bills, the cost is indeed higher than outside. According to cost accounting, the store is priced at 39 yuan per bowl of intestinal noodles, and it is clearly marked.

As for the 42 yuan that Mr. Chen consumed, Mr. Yu said it was because Mr. Chen had booked a set menu, a bowl of sausage noodles, an egg and a bottle of drink. However, Mr. Chen said he did not drink the drink.

After 5 p.m., Ms. Wen, another person in charge of the store, also took the initiative to call reporters. After learning the ins and outs of the matter, Ms. Wen said that for the questions and suggestions raised by the customer Mr. Chen, if true, they are willing to improve and even apologize to Mr. Chen, and hope to continuously improve the customer's dining environment.

On this matter, the reporter also called the 12315 consumer complaint hotline, the staff after understanding the situation said that the breakfast price has always been a market behavior, as long as the breakfast shop clearly marked the price, can be regarded as not in violation of the law, the public can choose freely, but can not force consumption.

Written by: Guizhou Daily Tianyan news reporter Tian Rusen trainee reporter Zhang Xiuyun

Disclaimer: This article is reproduced for the purpose of transmitting more information. If there is a source labeling error or infringement of your legitimate rights and interests, please contact the author with the proof of ownership, we will correct and delete it in time, thank you.

Source: Guizhou Daily

Read on