laitimes

#Dish price#This year's fruit feels really expensive, can't afford to eat! Banana 4.5 yuan / jin, I wanted to change the taste last night, and it turned out that three mangoes and three fragrant pears cost 30 yuan. This morning

#Dish price# This year's fruit feels really expensive, can't afford to eat! Banana 4.5 yuan / jin, I wanted to change the taste last night, and it turned out that three mangoes and three fragrant pears cost 30 yuan.

This morning, I went to buy 1.5 pounds of May fresh beans, a piece of pumpkin, two cucumbers, and a pound of shredded flour, a total of 23 yuan. This is the simplest lunch, not counting the money for meat and other dishes, if you calculate carefully, an ordinary family of three lunch conservative 50 yuan, three meals a day should be about 100 yuan, a month is 3000 yuan, this is just eating, it seems that life really has to be calculated, otherwise you will accidentally have to drink the northwest wind!

I don't know if the money is worthless, or the price makes the cost of living higher, or the small people like us are such days!

No matter what the reason is, I always feel that now the money is too little to spend enough, in the past, 100 yuan was gone as soon as it was broken, and now 100 yuan is gone without breaking!

#Dish price#This year's fruit feels really expensive, can't afford to eat! Banana 4.5 yuan / jin, I wanted to change the taste last night, and it turned out that three mangoes and three fragrant pears cost 30 yuan. This morning
#Dish price#This year's fruit feels really expensive, can't afford to eat! Banana 4.5 yuan / jin, I wanted to change the taste last night, and it turned out that three mangoes and three fragrant pears cost 30 yuan. This morning
#Dish price#This year's fruit feels really expensive, can't afford to eat! Banana 4.5 yuan / jin, I wanted to change the taste last night, and it turned out that three mangoes and three fragrant pears cost 30 yuan. This morning
#Dish price#This year's fruit feels really expensive, can't afford to eat! Banana 4.5 yuan / jin, I wanted to change the taste last night, and it turned out that three mangoes and three fragrant pears cost 30 yuan. This morning
#Dish price#This year's fruit feels really expensive, can't afford to eat! Banana 4.5 yuan / jin, I wanted to change the taste last night, and it turned out that three mangoes and three fragrant pears cost 30 yuan. This morning
#Dish price#This year's fruit feels really expensive, can't afford to eat! Banana 4.5 yuan / jin, I wanted to change the taste last night, and it turned out that three mangoes and three fragrant pears cost 30 yuan. This morning

Read on