As a farmer, I am most concerned about the economic benefits of farming. In rice-producing areas, farmers are most concerned about the price of rice. Just recently, the price of rice has increased!
According to the latest information from the National Development and Reform Commission, in 2022, the state will continue to implement the minimum rice purchase price policy in rice-producing areas. After comprehensively considering factors such as grain production costs, market supply, domestic and foreign market prices and industrial development, with the approval of the State Council, the price of early indica (third-class) produced in 2022 is 124 yuan per 100 kilograms, an increase of 2 yuan; the price of medium and late indica rice (third-class) is 129 yuan for 100 kilograms, an increase of 1 yuan; the price of japonica rice (third-class) is 131 yuan, an increase of 1 yuan.

The increase in the minimum purchase price of rice is undoubtedly a good news for operators of large-scale rice cultivation! After all, the amount of more wins, and the income obtained by the price increase is still considerable.
However, for ordinary farmers, the rise in the minimum purchase price of rice does not bring them much income, and it is difficult to stimulate the enthusiasm of farmers to grow rice. Just imagine, 100 kilograms of rice is only 1 to 2 yuan more than last year, planting an acre (667 square meters) of rice yields 1,000 kilograms of rice, and only 10 to 20 yuan more, can people have great excitement?
Below, if you calculate the economic account, you can see it at a glance.
First, the actual input and output of planting one mu (667 square meters) of rice are calculated
1. Input: rice seeds (hybrid rice) 100 yuan (3 kg), fertilizer 180 yuan (compound fertilizer 100 kg, urea 20 kg), pesticide 60 yuan (insect control, weeding), water cost 90 yuan, purchase of agricultural tools depreciation 30 yuan, ploughing 130 yuan. Total: 590 RMB.
Note: If you are renting someone else's land to grow rice, you must also add land rent. Based on the rent of 600 to 1000 yuan per mu, the total input is 1190 yuan to 1590 yuan.
2, input and output ratio: to plant an acre of rice, harvest 1000 pounds of rice, each city pound according to 1.3 yuan calculation, can earn 1300 yuan. Subtract the cost of 590 yuan, you can make a profit of 710 yuan.
If you rent someone else's land to grow rice, plus the land rent, according to the calculation of planting two crops of rice, one mu can make a profit of 210 to 820 yuan.
3, unpredictable natural factors: in actual production, due to weather and soil and other factors, the input may be larger. For example, weather factors, if the weather is dry, it is necessary to irrigate more water; for example, soil factors, if the soil fertility is not high, it is necessary to apply more fertilizer appropriately; or for example, disease and insect pest factors, sometimes although they also control diseases and insect pests, but their effect is not ideal.
Second, it is calculated on the basis of a whole labor force growing rice in the countryside compared with going out or working locally
From the above "calculation of the actual input and output of planting one mu (667 square meters) of rice", it can be seen that planting rice in one mu of land can make a profit of 710 yuan. If calculated according to the planting of two crops of rice, the profit can be 1420 yuan. However, unforeseen natural factors are not included.
Some people may say that if it is not cost-effective to cultivate land, then why are there still human races? That's because the peasants planted their own land, and now they don't pay any fees to the collective and the state, and they don't have land rent. If you want to rent land to grow rice, you must pay the cost of land rent to others.
A full labor force going out or working locally can earn 33,000 yuan in pure income based on a monthly wage of 3,000 yuan and 11 months of work a year.
According to the calculation that a whole labor force can plant 10 acres of rice, plant two crops (all manual operations), and harvest 20,000 kilograms of rice, only 14,200 yuan can be profited. It is not difficult to see that planting rice in the countryside for two years has not earned more in a year by going out or working locally.
If the income from growing rice in the countryside is balanced with the income of going out or working locally, the price of rice should be at least more than 2 yuan per kilogram. At present, each pound is only 1 yuan and 3 corners, and it is impossible to rise to more than 2 yuan. As a result, although the state has raised the lower purchase price of rice, there has been little interest in the average farmer.