laitimes

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

In the last issue, Miss Second shared the "18 Monsters" of the Seal New Farmers' Market, and learned that Seal New is not as perfect as the legend in the eyes of the locals.

People who love it go early in the morning, eat and play until the afternoon and can't get out.

The person who scolded it said: Here is nothing but expensive!

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

Not to mention the deviation of everyone looking at the same thing, with the popularity of the new seal in the past two years, it is inevitable that prices will rise.

But the hustle and bustle of the area, as well as the Yunnan specialty snacks that can't be eaten in a few days, make me think it is still the most healing market in Kunming. And I find that there are more locals here.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

There are 4 lanes in the Zhuanxin Farmers' Market, one of which brings together the specialties of the whole of Yunnan.

If you want to eat food in one stop, I can't think of any other place to recommend it for the time being.

And the new snacks are not expensive at all! The second miss is going to show you today, two people 100 yuan to eat seal new, how many good things can they eat?

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

(First of all, in addition to the last bean blossom rice noodles, I did not deliberately do my homework in advance, calculate the price, are passing by and want to eat, I will buy it to eat)

Freshly ground corn millet + freshly squeezed corn juice, 5 yuan

The first thing you see when you come in is this corn stick, steaming hot and smells so fragrant!

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

There were a lot of people buying it, and the boss was too busy to let me take it myself.

Take a bite, it's quite fluffy and the corn flavor is strong. Corn juice is real and thick enough to be the taste of corn paste.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

Corn 2 yuan a big, corn juice 3 yuan a cup, expensive?

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

The second stop was crispy roast meat, which cost 16 yuan.

When I was in Bangkok, I also loved to eat crispy pork, and I saw that nature could not let go.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

The crust is crisp and crunchy when cut.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap
Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

This point cost 16 yuan, a little expensive, who makes it pork.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

The skin is particularly crispy, and the bite is also crunchy and fragrant! Because the temperature in Kunming is very low these days, the fat part in the middle still has a bit of ice cream taste.

The boss also gave some dried chili peppers, which were eaten with roast meat to increase the flavor and dissolve the grease.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

Dai flavor roasted eggplant, 13 yuan.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap
Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

Charcoal is first roasted, and then mixed with tiger skin pepper, millet pepper, onion, spices such as large salt whiskers, and cucumbers and other side dishes.

The recipe is very similar to thai raw papaya salad~

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

Let the boss put less pepper, eat it is still particularly spicy, enjoyable!

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

Isn't it expensive for a large portion of 13 yuan? Add a portion of a dish to the table.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

Walnut sauce roll powder, 12 yuan.

The second miss has little resistance to carbs, especially loves sweets hahahahaha. Seeing this roll of powder can't walk anymore.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

Spread a thick layer of walnut sauce evenly on the rice skin, sprinkle with kimchi and wrap it up and cut into segments.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap
Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

Such a large portion of 12 yuan, two people can not eat, anyway, I think it is quite cheap.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

The rice skin is particularly Q, and there are peanuts in the walnut sauce, which is very delicious to eat. Add the kimchi inside, sweet, salty, sour and crunchy, and the taste is extremely rich.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

So delicious this! Highly recommended ~

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

Bought half a kilogram of fried lotus balls, 21 yuan.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

I don't know how to do it, but it's cool to eat.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

It's like eating meat balls, but it has the fragrance of lotus root.

It's great to eat and play like this, and to take home a soup when you can't finish eating.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap
Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

42 a kilogram, bought half a kilogram is our Sichuan 1 kilogram, only 21 yuan.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

Finally sit down and eat a new bean blossom rice noodle to end the battle.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

I've seen a lot of bloggers recommend it before I came, and it really lives up to its name.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

I asked for a small bowl of vegetarian bean flowers, 5 yuan.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

A bowl of papaya water, with Sichuan ice powder is very fragrant, 5 yuan.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

One bean noodle soup ball, 5 yuan.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

These three things add up to only 15 yuan, and the weight is not small! Where is it expensive?

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

At this point, I have eaten 6 of them, and I really can't eat.

Just give you the account:

Corn millet + corn juice 5 yuan, crispy pork 16 yuan, roasted eggplant 13 yuan, walnut sauce roll powder 12 yuan, fried lotus dumplings half a kilogram 21 yuan, bean flower rice noodles + papaya water + bean noodle soup balls 15 yuan, a total of 82 yuan.

Yunnan Seal New is useless except for expensive? Per capita 40 ate 6 snacks, obviously delicious and cheap

(A total of 82 yuan, the second miss in the video mental miscalculation)

This pass did not cost 100 yuan, and the performance failed.

So many things, the last two people did not eat together, that is, 40 per capita, and also ate swollen to death.

The second lady personally helped you verify, seal the new snacks, not expensive at all! Let's relax and eat.

After all, good or bad, you have to experience it yourself, others say it does not count.