Stills from Under the Ice
Time Network News The 20th Shanghai International Film Festival announced the opening film and the shortlisted films of the Golden Jubilee Award. "Sea of People" director Cai Shangjun's new film "Under the Ice" was successfully shortlisted, and the famous Danish director Billy Auguste's war epic film "Beacon Fangfei" will open the festival.
Cai Shangjun, a famous mainland director, debuted as a screenwriter and has collaborated with the famous director Zhang Yang on films such as "Bathing", "Love Spicy Hot", and "Sunflower". In 2007, he released his directorial debut, Red Combain, which was shortlisted for the New Wave section of the Busan Film Festival and won the Film Critics Fabisi Award. Four years later, he filmed the film "Crowds of People", which was shortlisted for the main competition unit of the Venice Film Festival. "Under the Ice" is the third work of Director Cai, which focuses on the story of a small Russian border town in the film, and stars such as Huang Bo, Song Jia, Xiao Shenyang, and Liu Hua co-starred.
Films shortlisted for the Golden Jubilee Awards also include: the famous Hong Kong director Hui Anhua's new film "When is the Bright Moon", which is based on real history and starring Zhou Xun, Peng Yuyan, Huo Jianhua, Chunxia and other stars; the independent comedy "Brisby Bear", which was widely acclaimed at the Sundance Film Festival at the beginning of this year; the 83-year-old famous Japanese film master Yasun's new work "Remembrance"; and the new film "Beacon Fangfei", a famous Danish director who won the Palme d'Or, will also open the festival.
A total of 14 films from 13 countries were shortlisted for this year's Golden Jubilee Awards, and the official list of finalists for other awards was also announced.
The full shortlist is as follows:
The list of finalists for the 20th Shanghai International Film Festival Golden Jubilee Award
Brisby Bear (USA), directed by Dave McCarry
Beacon Fangfei (China), directed by Billy August
Under the Ice (China), directed by Cai Shangjun
Malfunction (Romania), directed by Kötlin Saëśscu
I Am a Murderer (Poland), directed by Marseille Pieplezka
In the Great and Terrible World (Italy), directed by Daniel Maggioni/Laura Perini/Maria Grazia Peria
Halms (Russia), directed by Ivan Bloznikov
Wings of Madness (UK), directed by Robert Moulin
My Simple Brother (Germany), directed by Marcus Gawler
Lamentations (Bangladesh/India), directed by Mustafa Savar Farozzi
"When is the Bright Moon" (China), directed by Xu Anhua
Three Wheels of Floating Life (Philippines), directed by Paul Villarana
"Remembrance" (Japan), directed by Yasuo Who Lowered the Flag
Fundraising Storm (Iran), directed by Mostafa Tagizadeh
Golden Jubilee Award Documentary Unit Finalists
The Great Sonia (USA), directed by Leah Woeshowski
The Good Postman (Finland/Bulgaria), directed by Tonislav Christo
Juvenile Offender (Italy), directed by Michele Santoro
"Shaky Human World" (China), director: Fan Jian
When Paul Crosses the Sea (Germany), directed by Jacob Prois
Golden Jubilee Awards Animation Unit Finalists
Hajibki's Forest Adventure (Norway), directed by Rasmus S. A. West Wertson
Beloved Van Gogh (UK), directed by Hugh Welschmann/Dolotta Corbila
The Song of Dew That Announces the Dawn (Japan), directed by Masaaki Yuasa
Birds (Germany/Belgium/Luxembourg/Norway), directed by Reza Memary/Toby Gönker
The Adventures of Atang (China), directed by Wang Wei
Shanghai International Film Festival Asian Newcomer Award Finalists
Best Picture
Under Silence (Israel)
Decibel Life (Malaysia)
Mountains Moved by the Sun (China)
Dogs and Fools (Iran)
Stone (China)
Best Director
"Decibel Life" Chen Shengji (Malaysia)
Mountains Moved by Sunlight Wang Qiang (China)
"13 Years in the Blank" Saito (Japan)
"Witness Pursuit" Cheng Weihao (Taiwan)
Stone, Zhao Xiang (China)
Best Screenplay
"Maroon" Pulkett (India)
"Love, Farewell, Hawaii" Byego Matsumura (Japan)
Dogs and Fools, Ali Mohammed Gassemy, Azam Nayeffi (Iran)
"Stone" Zhao Xiang, Liu Dan (China)
Best Cinematography
Under Silence by Tom Monnetta (Israel)
"Maroon" By Sumy Mukhji (India)
"Love, Farewell, Hawaii" Raita Tsuyoshi (Japan)
"Decibel Life" Chen Keqin (Malaysia)
"Witness Pursuit" Chen Qiwen (Taiwan)
Best Actress
Dust, Okur Karaye (Turkey)
Under The Silence by Edva Boehler (Israel)
Johnny Keck by Rema Siddan (Taiwan)
Dogs and Fools, Ace Bachschzadeh (Iran)
"Flash Girl" Xu Lu (China)
Best Actor
Under Silence amos Tamam (Israel)
"Decibel Life" Chen Zeyao (Malaysia)
"Flash Girl" Peng Yuchang (China)
"Golden Flower" Ling Wenlong (Hong Kong, China)
Riding the Wind and Waves, Li Ronghao (China)