First unit test volume
1. Fill-in-the-blank questions.
1. Calculate 24+8÷4, you should first calculate ( ), then ( ), the result is ( ).
2. Calculate (24+8) ÷ 4, should be calculated first ( ), then counted ( ), the result is ( ).
The sum of 3.18 and 17 divided by 7, the quotient is ( ) and the column synthesis equation is ( ).
4. Combine two equations into one.

5. There are 3 rows of cars parked in the safe parking lot, and there are 6 cars in each row; There were 9 big cars parked. There are more cars than big cars.
6. To celebrate Children's Day, class two (1) dress up classrooms require 86 paper flowers. In the handicraft class, 38 flowers were made of lele and joy, and the rest were made by 6 children, and each child made an average of ( ) flowers.
7. A fairy tale book has 62 pages, Xiaoyu reads 8 pages a day, and after 7 days, there are still ( ) pages left.
8. There are 13 girls and 17 boys in class three (1). If you do experiments in groups of 5 people, you can divide into ( ) groups. The list of synthetic calculations is ( ).
9. When calculating "2 + □×6", Xiao Mahu miscalculated the operation order, first calculated the addition and then calculated the multiplication, and the result was 54. The correct number is ( ).
10. When Li Li calculated "24 + □÷8", she miscalculated the operation order, first calculated the addition and then the division, and the result was 7. The correct number is ( ).
2. Calculate the following questions.
24-12÷2 90-6×9
80-8×6 45÷(3+6)
26+16÷8 (21-18)×9
27÷(9-6) 7×(5+4)
Third, is the following calculation correct? Draw the right "√" and the wrong one "✕" and correct it.
4. Fill in ">", "<" or "=" in the ○.
30-15+9○6×3+6
67-29-12○67-(29-12)
7×9-18○8×8-19
5+35÷5○(25+7)÷4
4×(9-6)○72÷9+2
35-54÷6○18+8×2
Fifth, look at the graph column calculation.
1.
2.
Sixth, solve the problem.
1. How many people can sit in total?
2. Teacher Li bought a set of tea sets. The teapot is 18 yuan per hand, and the 4 cups are a total of 28 yuan. How much is a teapot more expensive than a cup?
3. Buy 3 Rubik's Cubes and 1 toy car, pay a total of 48 yuan. How many dollars per Rubik's Cube?
4. If each car transports 9 baskets, how many vehicles are needed to transport them at once?
5. Supermarket shopping.
(1) Took 100 yuan to buy 5 bags of candy, how much yuan should be recovered?
(2) What mathematical questions can you ask? Answers out.
First unit test volume answers
1. Division Addition 26 2. Addition Division 8
3.5 (18+17)÷7=5
4.(39+15)÷9=6 63-6×8=15
5.9 6.8 7.6 8.6 (13+17)÷5=6
9.44 10.28
II. 18 36 32 5 28 27 9 63
III. ✕ ✕
(70-40)÷5 3+6×9
=30÷5 =3+54
=6 =57
✕ ✕
54-24÷6 5×(5+15)
=54-4 =5×20
=50 =100
四、= < = > > <
5. 1.46 + 9×3 = 73 (yuan)
2. (43-25) ÷6=3 (plate)
6. 1.60+8×2=76 (persons)
2.18-28÷4=11(Yuan)
3. (48-21) ÷3 = 9 (yuan)
4. (57+15) ÷9=8 (units)
5. (1) 100-5×7 = 65 (yuan)
(2) The answer is not unique, such as: how much does it cost to buy 1 bag of biscuits and 1 bag of bread?
32÷4+6=14(Yuan)